605 073 132
maty kapilarne

Wiadomo, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacją podłogową. Duża bezwładność cieplna podłogówki czasem może być wadą, np. w funkcji chłodzenia latem. Lepszym rozwiązaniem są MATY KAPILARNE.

Maty kapilarne wykonane z polipropylenu mogą być stosowane zarówno w ogrzewaniu-ziębieniu sufitowym, jak i ściennym czy podłogowym. Wśród wielu technologii na polskim rynku najlepszą wydaje się niemiecki system mat kapilarnych BEKA mogący współpracować z pompami ciepła i z powodzeniem zastępować tradycyjną klimatyzację nawiewową. Niewielkie odległości między rurkami sprawiają, że system działa bardzo efektywnie, a temperatury rozkładają się równomiernie.

Maty kapilarne można montować w sufitach i przykrywać płytami kartonowo gipsowymi, ale z powodzeniem również zatapia się je w tynku. Maty są wspaniałą alternatywą dla klimatyzacji nawiewowej - nie powodują zbędnego ruchu powietrza, nie obniżają nadmiernie temperatury, nie wymagają nieustannego odkażania i odgrzybiania, nie szkodzą roślinom domowym.......dają natomiast efekt naturalnie chłodnego ( a nie wyziębionego) pomieszczenia z jakim można się zetknąć np. w starych budowlach. System jest całkowicie przyjazny dla osób z alergią . Podczas grzania nie wysusza śluzówek organizmu, jak to ma miejsce przy tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikami. W przeciwieñstwie do klasycznego ogrzewania podłogowego, czy ściennego, które ma dużą bezwładność, maty kapilarne reagują bardzo szybko na zmiany temperatury. W ciągu kilkunastu minut można osiągnąć w pomieszczeniu zadaną temperaturę.

W każdym pokoju montuje się regulator temperatury, ale też umieszcza się w suficie czujnik punktu rosy. Pozwala to uniknąć przypadkowego wytrącania się kropel wody na chłodnej powierzni. Przyjmuje się, że maty zawierają 0,13 l wody na metr kwadratowy. Aby uniknąć kłopotów z osadzaniem się różnych substancji mineralnych w kapilarach proponujemy, do wypełnienia instalacji użyć wody destylowanej. Dzięki temu będzie można zapomnieć o wszelkich problemach z tym systemem.

Firma nasza posiada autoryzację na montaż systemu BEKA oraz niezbędne doświadczenie. Wykonujemy projekt i dobór urządzeñ do całego systemu w obiekcie klienta.

Zainteresowanych odsyłamy do artykułu miesięcznika Budujemy Dom nr 3/2008 - pompy ciepła w praktyce instalacje u czytelników str.222.

kotły pulsacyjne

Dlaczego kocioł pulsacyjny?
Ponieważ jest to najbardziej zaawansowane osiągnięcie w dziedzinie gazowych kotłów kondensacyjnych. W kotle pulsacyjnym palnik został zastąpiony komorą spalania, która w istocie jest silnikiem pulsacyjnym. Wykorzystuje on zasadę spalania gazu, opracowaną i stosowaną pierwotnie w silnikach lotniczych. Przeniesienie tej technologii do urządzenia grzewczego możliwe było dzięki 10-letniemu programowi badañ. Opracowanie to zostało zastrzeżone międzynarodowym patentem.

Jak to działa?
Tradycyjnie stosowany w kotłach gazowych palnik, został tutaj zastąpiony komorą spalania. Przez otwartą klapkę zaworową do komory dostaje się mieszanka powietrzno-gazowa, która zostaje zapalona przez świecę zapłonową. Wybuch powoduje wzrost ciśnienia i domknięcie klapki, a spaliny bardzo gwałtownie przedostają się do zwoju rur wylotowych (wymiennika ciepła). Powstałe w ten sposób podciśnienie w komorze spalania powoduje, że klapka zaworowa otwiera się ponownie i pobierana jest kolejna dawka mieszanki. Rozgrzana świeca zapłonowa wywołuje kolejne zapłony bez obecności iskry. Cykl ten powtarzany jest 115 razy na sekundę.

Co daje technologia pulsacyjna?
• Kocioł pulsacyjny nie wymaga regulacji i czyszczenia. Oznacza to znaczne oszczędności w każdym sezonie grzewczym.
• Kocioł pozwala na znaczne ograniczenie kosztów instalacji poprzez zastosowanie bardzo taniego przewodu wydechowego z PCV-U. Nie ma tu potrzeby zastosowania bardzo drogich systemów rur koncentrycznych czy kwasoodpornych wkładów kominowych.
• Kocioł pulsacyjny to najbardziej ekologiczne urządzenie gazowe (dla kotła o mocy 20kW emisja 10 mg NOx/kWh). Doskonale współpracuje z alternatywnymi źródłami ciepła i może być zasilany zarówno gazem ziemnym jak i propanem.